२०७९ असार २१ मंगलवार

नेपालीहरु जस्तो गुण भएका सुरक्षाकर्मी कुनै पनि देशको छैन : मलेसियान गृहमन्त्री

क्वालालम्पुर : मलेसियन गृह मन्त्रालयले अब नेपाल बाहेक बंगलादेश, फिलिपिन्स र इन्डोनेसिया देशका नागरिकहरूलाई सुरक्षा गार्ड (सेक्युरिटी गार्ड) को रूपमा काम गर्न अनुमति दिने प्रस्ताव गरेको छ।

विदेशी सुरक्षा गार्ड भर्नामा नेपाल बाहेक अर्को स्रोत देश थप्ने गृह मन्त्रालयको प्रस्ताव समयसापेक्ष भएको मलेसियाको सेक्युरिटी इन्डस्ट्री एसोसिएसन (PIKM) ले जनाएको छ । PIKM अध्यक्ष दाटुक सेरी रामली युसुफले सुरक्षा उद्योगलाई फाइदा हुने भएकाले संघले प्रस्तावलाई स्वागत गरेको बताए।

रमलीले गार्डलाई राष्ट्रको तेस्रो रक्षा पंक्ति मानिने भएकाले सुरक्षा उद्योगमा सुधार गर्न आवश्यक रहेको बताए । “सम्बन्धित सुरक्षा निकायलाई राष्ट्रिय सुरक्षाको जिम्मा दिइएको छ तर सुरक्षा कम्पनी र त्यसका गार्डहरूले पनि बोलाएमा देशको सुरक्षामा सहयोग गर्न सक्छन्।

“हाम्रा सदस्यहरू सधैं आफ्नो भूमिका खेल्न तयार छन्,” उनले थपे। स्वस्थ सुरक्षा उद्योगले सरकार र देशको लागि थप आम्दानी पनि गर्नेछ, रामलीले भने। उद्योगले वार्षिक कारोबारमा अर्बौं रिङ्गिट उत्पन्न गर्यो, जसमा करमा RM ७५७ मिलियन समावेश छ।

“उदाहरणका लागि, नेपाली कामदार भित्र्याउँदा शुल्क र करको हिसाबले आम्दानी हुन्छ। यो निश्चित रूपमा एक भन्दा बढी स्रोत देशहरूसँग बढ्नेछ, “उनले थपे। रामलीले भने कि PIKM मा ९०३ सुरक्षा कम्पनीहरू सदस्यहरू छन्, जसमा १७०,००० भन्दा बढी सुरक्षा गार्डहरू कार्यरत छन्।

हामीलाई विदेशी सुरक्षा गार्डहरू चाहिन्छ किनभने यस्तो काम केही स्थानीयहरूलाई मन पर्दैन। केही स्थानीयहरू सुरक्षा गार्ड हुन कम झुकाव छन् किनभने यो खतरनाक, फोहोर र गाह्रो कामको ‘थ्रीडी’ श्रेणी अन्तर्गत छ।“यसबाहेक, केही ग्राहकहरू जस्तै मल र सुपरमार्केटहरू नेपाली गार्डहरूलाई प्राथमिकता दिन्छन् किनभने तिनीहरू काममा बढी प्रतिबद्ध छन्,” उनले भने।

बिहिवार ​​गृह मन्त्रालय र सुरक्षा सेवा उद्योगका व्यवसायीबीच भएको बैठकपछि कार्यक्रमकाबीच सञ्चारकर्मिसंको कुराकानीको क्रममा गृहमन्त्री दातुक सेरी हमजाह जैनुदिनले यस्तो जानकारी दिदै ‘उद्योगकर्मी, परराष्ट्र मन्त्रालय र रक्षा मन्त्रालयसँग यस् बिषयमा छलफल गरेपछि त्यसलाई हेर्नेछौँ। यो खबर स्त्थानीय पत्रीका द-स्टार ( The Star ) मा प्रकाशित छ्न।

२०७८ मंसिर १७, शुक्रबार प्रकाशित 1 Minute 156 Views

ताजा समाचार