२०७८ माघ ११ मंगलवार

हिन्दू परम्परा अनुसार बाख्रको दाहसंस्कार, श’वयात्रा निकालियो,,,,

यूपीको कौशाम्बी जिल्लामा पशु प्रेमको एउटा अविस्मरणीय तस्विर देखियो, जुन मानिसका लागि किस्सा बन्यो । यहाँ बाख्राको मृ’त्यु भएपछि परिवारमा शोकको लहर छाएको छ । त्यही क्रममा मृ’त बोकाको मालिकले पनि हिन्दू परम्परा अनुसार अन्तिम संस्कार गरेका थिए ।

श’वयात्राका क्रममा राम नाम सत्यको नारा पनि लगाइएको थियो । यसका साथै मृ’त’क बाख्राको आत्माको शान्तिको लागि ब्राह्मण भोजको पनि आयोजना गरिने छ । पशु प्रेमको यो कथा सुनेर सबै अचम्ममा परेका छन् र मानिसको मनमा पनि पशु प्रेमको भावना जाग्न थालेको छ ।

सिरथु तहसील क्षेत्रको सायरा मेठापुर निहालपुर गाउँपालिका निवासी रामप्रकाश यादव होमगार्डमा कार्यरत छन् । उनको जागिर पशु कार्यालयमा छ । उनले बाख्रा पाले । बाख्रा घरमा बस्दा धेरै मिलेर बस्ने गरेको थियो । उनको नाम कल्लु थियो। बाख्रालाई छोरा सरह हेरचाह गर्थे ।

परिवारका सदस्यहरू पनि बाख्राको मायामा परे । यस्तो अवस्थामा उनले बाख्रा कसैलाई बेच्न चाहेनन् । परिवारसँग बसेर रामप्रकाशले एक दिन बाख्रा मर्यो भने हिन्दू रीतिरिवाजअनुसार अन्तिम संस्कार गर्ने र उसको आत्माको शान्तिको लागि ब्राह्मण भोजको आयोजना गर्ने योजना बनाए । बाख्रा दुई दिनदेखि बिरामी परेको थियो ।

उनको औ’षधि पनि गरिएको थियो तर शुक्रबार बिहान अचानक बाख्राको मृ’त्यु भयो । यसपछि परिवारमा शोकको लहर छायो ।
गाउँलेसँगै रामप्रकाश फेरि बाख्राको अन्त्येष्टिको तयारीमा लागे । बाख्राको पो’स्टमा’र्टम निकालियो । त्यसपछि उनको निजी फार्ममा लगेर हिन्दू परम्परा अनुसार दाहसंस्कार गरियो। यति मात्र होइन, उनले आफ्नो टाउको खौ’रेर शुद्धीकरणका लागि क्रिया पनि बसेका थिए ।

रामप्रकाश यादवले भने, ‘मैले बोका पालेको थिएँ । उसको नाम कल्लु थियो। उनी साढे ५ वर्षका थिए । यसबीचमा उनको स्वास्थ्य खासै बिग्रिएको थिएन,तर अहिले के भयो थाहा छैन तर दुई दिनमै बिरामी भएर उनको मृत्यु भयो । मैले उसलाई जीवनभर बच्चा जस्तै हुर्काएको छु ।

हाम्रो कुनै सन्तान छैन, त्यसैले हामीले उसलाई आफ्नो बच्चाको रूपमा लिएर उनको हेरचाह गर्यौं। हामीले हिन्दू संस्कार अनुसार अन्तिम संस्कार गरेका छौं । उहाँको आत्माले शान्ति पाओस् भन्ने सबै काम गर्नेछु। हामीले उसलाई लगेर खेतमा गा’ड्यौं। जसरी सामान्य मानिसको दाहसंस्कार गरिन्छ त्यसरी नै । दाग पनि दिए र तेह्रौं पनि गर्छु । ताजाखबर बाट

२०७८ मंसिर १८, शनिबार प्रकाशित 0 Minutes 63 Views

ताजा समाचार