२०७९ जेष्ठ ९ सोमबार

बिष्णुको १० अबतार : फोटोमा क्लिक गरी सबै फोटो को दर्सन गरनूहोस , तपाइको काम बन्नेछ !!

मत्स्य-विष्णु

मत्स्य अबतार आधा माछा र आधा माँछेको रूप हो , विष्णु को आधा मानव रूप हो। मत्स्य पुराण को अनुसार, मत्स्य मनु को नेता, महान बाढी को सूचित गर्दछ, र उसलाई सबै गतिशील जीव, वेद, र सबै योजना को बीउ लाई बचाउन मद्दत गर्दछ।

Kurma

आधा कछुवा आधा पुरुष रूप हो। समुद्र मन्थन (समुद्र मन्थन) को समयमा, उहाँले मन्थन प्रक्रिया मा देवताहरु र राक्षसहरु लाई सहयोग गर्न को लागी आफ्नो शेल मा Mandara पर्वत सन्तुलन। उहाँ आफ्नो पीठ मा ब्रह्माण्ड को वजन को समर्थन गरीएको विश्वास गरिन्छ।

Baraha

वराह विष्णु को आधा मानिस र आधा सूअर अवतार हो। हिन्दू धर्म मा, उहाँले भूदेवी, पृथ्वी को अवतार लाई बचाउन को लागी राक्षस हिरण्यक्ष को हत्या गर्नुहुन्छ, र उनको दाँत को उपयोग गरेर एक डुबेको अवस्था बाट सतह मा फिर्ता बहाल।

Narhimha

नरसिंह आधा सिंह र विष्णु को एक आधा मानव अवतार हो। उहाँ राक्षसी राजा हिरण्य कश्यप को शासन को अन्त्य र पृथ्वी मा शान्ति, व्यवस्था, धार्मिकता, र धर्म को अन्य तत्वहरु स्थापित गर्न को लागी जन्मनुभएको थियो।

Vaman

विष्णु को ५ औं अवतार, वामन एक बौना ब्राह्मण थिए। भगवान विष्णु को यो अवतार राक्षसी राजा महाबली को बढ्दो शक्ति को जाँच गर्न को लागी आउँछ, जो उनी एक बलिदान समारोह को समयमा उसलाई छल गरेर र अंडरवर्ल्ड मा पठाएर गर्छन्।

prasuram

परशुराम भगवान विष्णु को एक ब्राह्मण क्षत्रिय अवतार हो। उहाँ एक हात मा एक बन्चरो संग एक geषि को रूप मा चित्रित गरीएको छ। उहाँ दुष्ट क्षत्रियहरुको अत्याचार को अन्त्य गर्न को लागी जन्मनुभएको थियो, जसले आफ्नो शक्तिको दुरुपयोग गरी अरुको जीवन कष्टकर बनायो र उनीहरुलाई न्याय दियो।

Ram

भगवान राम हिन्दू धर्म को सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण र शक्तिशाली देवताहरु र महाकाव्य रामायण को मुख्य चरित्र हो। उसले दुष्ट राजा रावणलाई उसको आतंककारी शासन अन्त्य गर्न, र आफ्नी श्रीमती सीता, जसलाई रावणले अपहरण गरेको थियो, मुक्त गर्नको लागी मार्यो।

कृष्ण

भगवान श्रीकृष्ण अझै भगवान विष्णु को अर्को प्रमुख रूप हो। उहाँ आफ्नो अत्याचारी मामा कंस को शासन को अन्त्य गर्न को लागी जान्नुहुन्छ, र सल्लाहकार वा पाण्डवहरु र महाभारत मा अर्जुन को सारथी र मार्गदर्शक को रूप मा उनको भूमिका को लागी।

Budhdha

सिद्धार्थ गौतम, पछि गौतम बुद्ध को रूप मा परिचित, आफ्नो परिवार र ज्ञान को खोज मा सबै भौतिक सम्पत्ति छोडेर गए। उहाँले बौद्ध धर्म को स्थापना गर्नुभयो र नोबल आठ गुना मार्गहरु को माध्यम बाट पीडा को सबै प्रकार को अन्त गर्न को लागी मानिसहरु लाई सिकाउनु भयो।

Kalki

कल्की विष्णु को एक मात्र अवतार हो कि अझै जन्मेको छ। यो भनिएको छ कि उनी राक्षस कालीलाई पराजित गरी सबै दुष्टताको अन्त्य गर्नेछन् र नयाँ सत्ययुग वा कल्कियुग शुरू गर्नेछन्। काली सबै नकारात्मक भावनाहरु र तत्वहरु एक मा व्यक्त गरीएको छ। कल्कीलाई सेतो घोडामा सवार योद्धाको रूपमा चित्रण गरिएको छ र चम्किलो तरवार धारण गरी रहेको छ

२०७८ श्रावण १८, सोमबार प्रकाशित 1 Minute 322 Views

ताजा समाचार