२०७९ माघ १६ सोमबार

है*जाको विश्वव्यापी वृद्धि चिन्ताजनक : विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन

है*जाको विश्वव्यापी वृद्धि चिन्ताजनक : विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनsharethis sharing button

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लुएचओ) ले वर्षौंदेखिको गिरावटपछि विश्वमा है*जाको वृद्धि ‘चिन्ताजनक’ भइरहेको शुक्रबार चेतावनी दिएको छ । सन् २०१७ देखि २०२१ को बीचमा हरेक वर्ष २० भन्दा कम देशमा है*जाको प्र*कोप देखिएको विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले जनाएको छ ।
डब्लूएचओको है*जा र महामारी झाडापखालासम्बन्धी टोलीका प्रमुख फिलिप बारबोजाले जेनेभामा सञ्चारकर्मीसँग भने, “वर्षौंदेखि घट्दो सङ्ख्यापछि हामीले विगत एक वर्षमा विश्वभरि है*जाको प्र*कोपको चिन्ताजनक वृद्धि देखिरहेका छौं ।”

उनले भने, “हामीसँग धेरै प्र*कोपहरू मात्र छैनन्, तर प्र*कोपहरू आफैमा बिस्तारित र अधिक घातक पाइएका छन् ।” उनका अनुसार सन् २०२१ मा औसत मृ*त्युदर अघिल्लो पाँच वर्षको तुलनामा झण्डै तीन गुणाले बढेको छ ।  बारबोजाका अनुसार गरिबी र द्वन्द्वजस्ता है*जाका लागि जिम्मेवार मानिने परम्परागत प्रभावहरूसँगै जलवायु परिवर्तन पनि यस समस्याको एक हिस्सा हो ।

“बाढी, चक्रवात र खडेरी जस्ता जटिल जलवायु समस्याहरूले स्वच्छ पानीको पहुँचलाई अझ कम गर्छ र है*जाको लागि एक आदर्श वातावरण सिर्जना गर्दछ,” उनले भने । “जलवायु परिवर्तनको प्रभाव तीव्र हुँदै जाँदा, हामीले है*जा रोकथामका लागि अहिले नै कदम नचालेमा स्थिति अझ खराब हुनसक्छ ।” प्रभावित देशहरूले तथ्याङ्क प्रस्तुत नगर्ने गरेका कारण डब्लूएचओसँग है*जाका कारण हुने मृ*त्युको सङ्ख्याको एकिन आँकडा छैन ।

२०७९ आश्विन १५, शनिबार प्रकाशित 0 Minutes 40 Views

ताजा समाचार