२०८० जेष्ठ २७ शनिबार

किन चर्चित भएन २ बर्ष अघिनै नेपाली फोटोग्राफरले कैद गरेको मान्छे देख्ने बित्तिकै लजाउने हिउँ चितुवाको तस्बिर एसरी गएर खिचेका थिए!

अमेरिकी फोटोग्राफर किटिया पवलोस्कीले गएको असोज २२ मा सगरमाथा क्षेत्रमा हिउँ चितुवालाई आफ्नो क्यामेरामा कैद गरिन् । १८ हजार फिटमाथि खिचेका फोटोहरु पाव लोस्कीले आफ्नो फेसबुकमा राख्नासाथ ‘भाइरल’ बने ।

पावलोस्की प्रशंसित बनिन् । नबनुन् पनि कसरी १ अन्तर्राष्ट्रिय प्रकृति संरक्षण संघ (आईयूसीएन)ले अति दु र्लभ जीवको सूचीमा राखेको हिउँ चितुवालाई नेपालको हिमाली क्षेत्रमा पुगेर क्यामेरामा कैद गरेकी थिइन् । संसारका केवल १२ देशमा पाइने हिउँ चितुवालाई ५४ सय मिटरमा पुगेर खिचेकी थिइन् ।

मनाङको १६ सय मिटर उचाइमा नेपाली फोटो पत्रकार चुङ्बा शेर्पा र टासी आर घलेले खिचेको हिम चितुवाको फोटो यतिखेर सामाजिक संजालमा देखिन थालेको छ । मनाङको ४६ मिटरको उचाइमा शेर्पाले १६ दिन लगाएर खिचेको फोटो पत्रकार यज्ञशले सामाजिक संजालमा पोस्ट गरेका छन् ।

नेपालीले खिचेको हिउँ चितुवाको तस्बिर झनै प्रष्ट र आकर्षक देखिन्छ । निक्कै नजिकबाट जोखिम मोलेरै फोटो खिचेको देख्न सकिन्छ ।त्यस्तै रोशन तिवारी नामका फेसबुक प्रयोगकर्ता रोशन तिवारीले घलेले फोटो खिच्न पत्रकार नै हुनुपर्दैन भन्दै विदशीलाई महान र नेपाललाई हेयको दृष्टिले नहेर्न आग्रह गरेका छन् ।

तर, पावलोस्कीभन्दा साढे दुई वर्षअघि नै सोलुका वाइल्ड लाइफ फोटोग्राफर चुङ्बा शेर्पाले ‘घोस्ट अफ हिमालय’को नामले प्रख्यात हिउँ चितुवाको तस्वीर लिएका थिए ।प्रसंग २०१९ को अप्रिलबाट सुरु हुन्छ । हिउँ चितुवाको फोटो खिच्न चुङ्बा आठ दिनका लागि अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्र मनाङ हान्निए ।

होटेलमा बसे । अनि बिहानदेखि साँझसम्म क्यामेरा बोकेर हिँउ चितुवाको खोजीमा निस्किए । तर, उनको क्यामेराले चितुवाको दर्शन पाएन ।आठ-आठ दिन ५५ सय मिटर वरिपरि जाँदा पनि चितुवा नभेटिएपछि चुङ्बा खाली हात फर्किए । हिउँ चितुवा सहजै नभेटिनुमा उसको स्वभाव रहेको बताउँछन् चुङ्बा ।

भन्छन्, ‘यो चितुवालाई हामीले हत्तपत्त देख्न सक्दैनौं । तर, उसले हामीलाई देखिरहेको हुन्छ । मान्छेलाई देखेपछि ऊ अगाडि बढ्दैन । जमिन र उसको रङ पनि एकै हुने भएकाले हामीलाई देख्न गाह्रो हुन्छ । तर, दुरबिनले नियालेर हेर्दा देख्न सकिन्छ ।तैपनि अलिकति गाह्रो नै हुन्छ ।’

पहिलो प्रयास असफल भए पनि चुङ्बाको ब्रह्मले भनिरहेथ्यो, ‘हिउँ चितुवाको फोटो त जसरी पनि खिचेरै छाड्ने हो ।’ आफैंभित्रको दृढताले गर्दा चु ङ्बा दोस्रो प्रयास का लागि कस्सिए । रिसर्च गरे । पहिलो प्रयासका कमजोरीहरु केलाए । र, निर्णय लिए, ‘होटेलमा बसेर बिहानदेखि बेलुकासम्म जंगल चहारेर भएन । हिउँ चितुवा भेट्न त उसकै क्षेत्रमा बास बस्नुपर्छ । यसपटक होटेलमा होइन, हिमालमै बस्छु ।’

सेप्टेम्बरको महिना । हिमालमै बस्नलाई पाल, भरिया, गाइड, खानेकुरा र लजालु हिउँ चितुवालाई कैद गर्ने क्यामेरा ।दोस्रो यात्रामा जोखिम त थियो नै । सँगै रोमाञ्चक पनि थियो हिउँ चितुवाको तलासले । पहिलो दिन क्यामेराको बन्दोबस्तीसहित हिउँ चितुवालाई कुरे । त्यो आएन । दोस्रो दिन पनि आएन । तेस्रो, चौथो, पाँचौं‘‘ र बाह्रौं दिन !

क्यामेरा लिएर तयारी अवस्थामा थिए चुङ्बा । साँझ ५ः२० मा हिउँ चितुवा आयो । ४६ सय मिटर उचाइमा क्यामेराको बटम दबाए । चुङ्बाको क्यामेरामा कैद भयो । चुङ्बाले लामो सास लिए ।चुङ्बा मुहारमा आभा ल्याउँदै भन्छन्, ‘त्यो हिउँ चितुवा मभन्दा सय मिटरको दुरीमा मात्रै थियो ।’

हिउँ चितुवालाई देखेर चुङ्बाको गाइड आत्तिएका थिए । तर, चुङ्बालाई हिउँ चितुवासँग फिटिक्कै डर लागेन । बरु फोटो पो नराम्रो आउला कि भन्ने चिन्ता भएको अनुभव सुनाउँछन् चुङ्बा ।बाघसँगको चुङ्बाको साइनो यत्तिमै रोकिँदैन । उनले अफ्रिकी मुलुक तान्जानियाको तारांगिर राष्ट्रिय निकुञ्जमा पुगेर चितुवाजस्तै देखिने जंगली बिरालो ९सर्भल क्याट०लाई क्यामेरामा कैद गरेका थिए ।

गएको अप्रिलमा शुक्लाफाँट राष्ट्रिय निकुञ्जमा त उनको पाटे बाघसँग इनकाउन्टर नै भयो ।चुङ्बा सुनाउँछन्, ‘ठूलो बाघ रहेछ । उसले चाहेको भए आक्रमण गरिहाल्थ्यो । तर, गरेन । म बिस्तारै साइड लागें ।’अहिले खुम्बुमा हिमालहरुको फोटो खिच्ने तयारीमा लागेका छन् चुङ्बा ।

करिब दुई महिनाअघि मात्रै चुङ्बाले हुम्लाको नेपाल(चीन सीमामा पर्ने लिमी भ्यालीमा पुगेर जंगली याकको दुर्लभ फोटो लिएर आए । त्यसवेला याकले लखेट्यो पनि उनलाई । चुङ्बाका सहयोगीहरु अलि टाढा नै थिए ।चुङ्बा सुनाउँछन्, ‘मलाई याकले हान्ने प्रयास गरेको थियो । तर, बसेर कुखुराले जस्तो बिस्तारै हिँडें ।

म फोटोग्राफरले लगाउने ड्रेसमा थिएँ । अनि उठेर भागें । भागेपछि त्यो त्यही अडियो । हिउँ चितुवा जस्तो लागेर हान्न खोजेको थियो याकले ।’हिमालतिर खोज्दाखेरी हिँउँ चितुवा, याक भेटिने प्रमाण चुङ्बाले पेस गरिसकेका छन् । तर, पहिला हिउँ चितुवाले घोडाको बच्चा, गाईवस्तु, भेंडाबाख्रा खाइदिने गरेकाले स्थानीयले विष दिएर पनि मार्ने गरेका थिए ।

बाघ संरक्षण संस्थाहरुले स्थानीयलाई जनचेतना दिएपछि मार्न छाडेका छन् । गाईवस्तु मर्दा उक्त संस्थाले क्षतिपूर्ति पनि दिने भएकाले स्थानीयले विष खुवाउने काम बन्द गरेको चुङ्बा बताउँछन् । चुङ्बा भन्छन्, ‘तर याकलाई चाहिँ स्थानीयले मारेर खाँदा रहेछन् ।’

नेपाल, तिब्बत र भारतको लद्दाखमा वेलावेला झुल्किने जंगली याकले स्थानीयलाई सधैं दुःख दिने गरेको चुङ्बाको अनुभव छ । प्रायः ६ हजार मिटर वरिपरि बस्ने जंगली याक जाडोमा तीन हजार मिटरसम्म तल झर्दोरहेछ । विशेष गरेर संसर्ग गर्न घरेलु याकहरुसँगै मिसिँदा रहेछन् ।

तर, घरेलु याकसँग संसर्ग भए पनि जंगली याकबाट जन्मनेबच्चा ठूलो हुने भएकाले माउ मर्ने सम्भावना पनि उत्तिकै हुनेरहेछ ।चुङ्बा सुनाउँछन्, ‘घरेलु याकले बच्चा नै पायो भने पनि जंगली नै निस्कने रहेछ । त्यसलाई काबुमा राख्नै गाह्रो हुने !’पावलोस्कीले खिचेको फोटो ‘भाइरल’ हुँदै गर्दा आफूले खिचेको हिउँ चितुवाको फोटोबारे पनि सबै नेपालीले थाहा पाउँदा ६२ वर्षीय चुङ्बा खुशी छन् ।

तर, आफू अलि छायाँमा परेको हो कि झैं चाहिँ उनलाई लागेको रहेछ ।चुङ्बा सुनाउँछन्, ‘चितुवाको फोटो खिच्दा मिसन बनाएर, काठमाडौंबाट गन्तव्यमा पुगेर, टेन्टमा बसेर, १६ दिनको यात्रापछि खिचेको हो । तर, त्यसको ठूलो चर्चा भएन । अब विदेशीले खिच्यो । धेरै राम्रो कुरा भयो ।

खुशीकै कुरा हो । तर, मिडियाले विदेशीलाई अलि धेरै चासो दिएको हो कि जस्तो लाग्छ ।’फोटोग्राफर बन्ने सानैदेखिको सपनालाई चुङ्बाले ५७ वर्षको उमेरमा मात्रै आकार दिएका थिए । पर्यटकका भारी बोकेर, पर्यटन व्यवसायमा हात हालेर छोराछोरीलाई आ(आफ्नो ठाउँमा पुर्‍याएपछि चुङ्बा आफ्नो अ धुरो सपना पूरा गर्नतिर लागेका हुन् ।

पाँच वर्षमै स्थापित वाइल्ड लाइफ फोटोग्राफर चुङ्बा नेपालमा वाइल्डलाइफ फोटोग्राफीको भविष्यबारे भन्छन्, ‘नेपालमा जे काममा पनि भविष्य छँदैछ । तर, वाइल्ड लाइफ फोटोग्राफरलाई अलि गाह्रो छ । फोटोको कपीराइट छैन । फोटोको रेट छैन । अलिकति गाह्रो नै छ ।’

२०७९ कार्तिक २९, मंगलवार प्रकाशित 1 Minute 78 Views