२०७९ माघ २५ बुधबार

कपडा नलगाई सुत्दा हुन्छ यति धेरै फाइदा

कपडा नलगाई सुत्दा हुन्छ यति धेरै फाइदा

अधिकांश मानिसहरु राति सुत्दा हल्का, पातला पहिरनहरु लगाउँछन्, किनभने राति सुत्दा रिल्याक्स भएर सुत्नु पर्छ । तर, यही कुराको बारेमा समेत धेरैलाई जानकारी हुँदैन । अहिलेको व्यस्त जीवनमा अधिकांश मानिसहरु साँझ घर पुग्दा थकित भैसकेका हुन्छन् ।

 

कहिलेकाहीँ त मानिसहरु यति थाकेका हुन्छन् कि अफिसबाट आएको लुगा नै नफुकाली सुतिदिन्छन् । तर, त्यसरी सुत्नु कतिसम्म हानिकारक छ भन्ने कुरा उनीहरुलाई जानकारी नै हुँदैन । राति हाम्रो शरीरलाई निकै कूल राख्नु अति नै आवश्यक छ । गह्रौं कपडाहरु केही मानिसहरु सुत्न त सुत्छन्,

 

तर उनीहरुलाई तीनै पहिरनका कारण गहिरो निद्रा पर्दैन । यसो गर्नाले हाम्रो शरीरलाई नै विभिन्न प्रकारले हानी भैरहेको हुन्छ । त्यसो त अधिकांश व्यक्तिहरु राति कपडा लगाएर सुत्ने कि कपडा खोलेर सुत्ने भन्ने बारेमै दुविधामा हुन्छन् । यो कुराको निकै सोझो तथा सरल समाधान के छ

 

भने हामीले सधैं राति कपडा खोलेरै सुत्नु पर्छ, किनभने यसले हाम्रो शरीरलाई निकै फाइदा पुर्‍याउँछ । आज हामी तपाईंहरुलाई ती फाइदाहरुका बारेमा जानकारी दिँदैछौं :

 

ब्लड प्रेसरका लागि कपडा नलगाइकन सुत्नाले रक्त सञ्चार उचित तरिकाले हुन्छ र ब्लड प्रेसर पनि नियन्त्रणमा रहन्छ । साथै कपडा खोलेर सुत्नाले अक्सिटोसिन हार्मोन बढ्छ, जसका थुप्रै फाइदाहरु छन् । यसले तनाव र टेन्सन कम गराउन सहयोग पुर्‍याउँछ ।

 

छालाका लागि जब तपाईं कपडा नलगाइ सुत्नु हुन्छ, यसबाट तपाईंले छालास’म्बन्धी विभिन्न स’मस्याहरुबाट छुटकारा पाउनु हुनेछ । यसले तपाईंको शरीरले पूर्णरुपले हावा पाउँछ र छालामा संक्रमण जस्ता थुप्रै समस्याहरुबाट छुटकारा मिल्छ ।

 

राम्रो नि’द्राका लागि जब तपाईं कपडाबिना नै सुत्नु हुन्छ, तपाईंलाई निकै गहिरो निद्रा पर्नेछ । किनभने यसले तपाईंको शरीरलाई ओभर हिट हुनबाट बचाउँछ र राम्रो निद्रा पर्छ । यसले श’रीरमा शितलता प्राप्त हुन्छ भने श’रीरको तापमान पनि नि’यन्त्रणमा रहन्छ, जसका कारण हाम्रो दिमाग पनि सामान्य अवस्थामा रहन सहयोग पुग्छ ।

 

म’हिला-पु’रुष दुवैका लागि कपडा नलगाइ सुत्नु म’हिला र पु’रुष दुवैका लागि उत्तिकै फाइदाजनक छ । यसबाट श’रीरका जुन अं’गहरुमा अत्यधिक पसिना आउँछ, ती अं’गहरुमा संक्रमण हुने स’म्भावना पनि न्यून रहन्छ ।

 

राम्रो स्मरणका लागि यदि तपाईं कपडा नलगाइ सुत्नु भयो भने गहिरो निद्रा पर्छ र स्म’रणशक्ति पनि बढ्छ । किनभने गहिरो निद्राले शरीरमा ग्रोथ हार्मोनको उत्पादन बढ्छ, जुन दिमागको वृद्धिका लागि पनि सहायक मानिन्छ ।एजेन्सी

 

२०७९ पुष १३, बुधबार प्रकाशित 1 Minute 50 Views

ताजा समाचार