२०८० जेष्ठ २३ मंगलवार

रबिलाई खेम भण्डारीको चेतावनी एस्तो,गृहमन्त्री रवि लामिछानेले खाेले निर्मलाकाे फाइल,मच्चियाे हं;गामा : हेर्नुहोस पुरा भिडियो

 

रबिलाई खेम भण्डारीको चेतावनी एस्तो,गृहमन्त्री रवि लामिछानेले खाेले निर्मलाकाे फाइल,मच्चियाे हं;गामा : हेर्नुहोस पुरा भिडियो

। रबिलाई खेम भण्डारीको चेतावानी,गृहमन्त्री रवि लामिछानेले खाेले निर्मलाकाे फाइल,फाइल खाेले लगत्तै मच्चियाे हंगामा ।

 

गृहमन्त्रि रबि लामिछानेले निर्मलाको फाईल खोले, र प्रहरी पप्रसासन कार्यालयलाई निर्देशन दिएका छन, उनले भनेका छन् कि घटनाको नयाँ तरिकाले छानविन गरि संकास्पद ब्यतीहरुलाई पक्राउ गरि सत्य तथ्य प्रमाण सहित छानविन गरि पीडक परिवारहरुलाई न्याय दिनु पर्छ भन्दै, प्रहरी प्रसासनलाई निर्देशन दिएका छन् ।

 

रबि लामिछानेले निर्देशन दिए लगत्तै पत्रकार खेम भण्डारीले चेतावनी दिंदै आफ्नो फेसबुकमा एस्तो लेख्छन, हेर्नुहोस पुरा भिडियोमा जानकारी समाचार सहित, भिडियो समाचारको अन्त्यमा राखिएको छ पुरा भिडियो समाचार हेरेर आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोला हेर्नुहोस भिडियो समाचार ।

 

निर्मला पन्तको ह’त्यारा काठमाण्डौ बाट स’मातियो! भर्खरै आयो खुशीको खबर एस्ती खबर हरु धेरै फैलिरहेको छ । किन एस्तो सामाजिक सन्जाल मा समाचार फैलिन्छ भन्दै धेरै टिकाटिपनी भएको छ । रबी लामिछाने अहिले यो घट्णा ला पुन खोल्ने घोषणा संगै एस्तो खबर फैलिएको हो । आउनुश सम्पूर्ण कुरा भिडियोमा समाबेश गरिएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस है हजुर ? त्रिवेणी-यही पुस १३ गते संरक्षणकर्मी एवं नेचर गाइड टेक महतोले नवलपुरको अमलटारी घाटस्थित नारायणी नदीमा डल्फिन फेला पार्नुभयो । यसअघि मङ्सिर १४ गतेसमेत सोही स्थानमा उहाँले डल्फिन देख्नुभएको थियो । गत वर्ष नारायणी नदीको भेलौजी भन्ने स्थानमा समेत डल्फिन फेला पार्नुभएका उहाँ यतिबेला उत्साहित हुनुहुन्छ।

 

लामो समयदेखि नारायणी नदीमा डल्फिन देखिन छाडेकामा विगतको वर्षदेखि क्रमशः यस क्षेत्रमा डल्फिन फेला पार्दा आफू उत्साहित भएको उहाँले बताउनुभयो । “नारायणी नदीमा लामो समयपछि फेरि डल्फिन देखिन थालेको छ, यसले यस क्षेत्रका संरक्षणकर्मीलाई उत्साहित बनाएको छ”, उहाँले भन्नुभयो ।

 

नवलपरासी पूर्वनवलपुरको अमलटारीघाटदेखि नारायणी नदीको त्रिवेणीसम्म विभिन्न स्थानमा विभिन्न समयमा डल्फिन देखिन थालेको छ । धेरैजसो नारायणी नदीको अमलटारी घाट र भेलौजी भन्ने स्थानमा डल्फिन देखिने गरेको छ । यी स्थानमा नदीको सतह गहिरो र शान्त रहेकाले डल्फिन यस क्षेत्रमा देखिएको हुनसक्ने संरक्षणकर्मी महतोले बताउनुभयो ।

 

लामो समयको अन्तरालपछि क्रमश ः डल्फिन देखिनु आफैँमा खुसीको कुरा भएको उहाँले बताउनुभयो । यस क्षेत्रमा दुई वटा डल्फिन देखिने गरेको महतोले बताउनुभयो । गत मङ्सिर १४ गते डल्फिनको फोटोसमेत खिच्न भ्याउनुभएको थियो ।

 

संरक्षणकर्मी डिबी चौधरीलेसमेत हालैमात्र नारायणीमा डल्फिन फेला पारेको बताउनुभयो । पहिला नारायणी नदीमा धेरैजसो डल्फिन देखिने गरेकामा हराउँदै गएकामा फेरि अहिले डल्फिन देखिन थालेको उहाँको भनाइ छ । त्रिवेणीस्थित नेपाल भारत सीमामा रहेको बाधका कारण धेरैजसो डल्फिन बाँधबाट तल गएपछि माथि आउन नसक्दा यो क्षेत्रमा ।

 

डल्फिन देखिन छाडेको उहाँको भनाइ छ । “अमलटारीदेखि त्रिवेणीसम्म डल्फिनका लागि राम्रो वातावरण छ, पानीको गहिराइ, आहाराका लागि माछा सबै छ तर डल्फिन तलमाथि नदीमा डुलिरहन्छ, त्रिवेणीमा रहेको ब्यारेजका कारण डल्फिन एकपटक तल गएपछि फर्किन मुस्किल हुन्छ”,।

 

उहाँले भन्नुभयो “पहिला धेरै देखिने ठाउँ हो पछि विस्तारै हराउँदै गयो, विगतको वर्षयता देखिन थालेको छ, यो खुसीको कुरा हो ।” नारायणी नदीमा डल्फिन देखिनु पर्यटकीय दृष्टिकोणलेसमेत फाइदाजनक भएको उहाँको भनाइ छ ।

 

नदीमा डल्फिन देखिँदा आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक डल्फिन हेर्नकै लागि आउने हुँदा यसले पर्यटकीय । गतिविधिलाई बढाउने संरक्षणकर्मी चौधरीले बताउनुभयो । “यस क्षेत्रमा डल्फिन हेर्न पाइन्छ भनेर आउने पर्यटक बढ्छन्, यो पर्यटकलाई आकर्षण गर्ने एउटा माध्यम बन्नसक्छ,।

 

जसले गर्दा समग्र जिल्लाकै पर्यटन प्रवद्र्धन हुन्छ”, उहाँले भन्नुभयो । डल्फिन एक स्तनधारी जलचर जीव हो । नेपालको नारायणी नदीसहितका विभिन्न नदीमा डल्फिन देखिए पनि संरक्षणमा ठोस पहल भने नभएको संरक्षणकर्मी चौधरीले बताउनुभयो ।

 

नारायणी नदीमा डल्फिन देखिएपछि यसको । संरक्षणमा काम गर्न आवश्यक रहेको उहाँको भनाइ छ । नदीमा हुने प्रदूषण नियन्त्रण, डल्फिन रहेको क्षेत्रमा त्यसलाई अवरोध हुने गतिविधि नियन्त्रण, तिहारी जालबाट माछा मार्न नियन्त्रण गर्नुपर्ने उहाँको भनाइ छ ।

२०७९ पुष २१, बिहीबार प्रकाशित 1 Minute 67 Views