२०७९ माघ १६ सोमबार

आखिर, मान्छे कति वर्ष बाँच्न सक्छ ?

आखिर, मान्छे कति वर्ष बाँच्न सक्छ ?

मान्छे कति वर्ष बाँच्न सक्छ

काठमाडौं । मानिस कति दिन बाँच्न सक्छ यो प्रश्न सबैको मनमा आउछ । प्रया सबैको चासो रहेको प्रश्न मानिस कती वर्ष बाच्न सक्छ भन्ने पनि हो । जब फ्रान्सेली नन लुसिल रान्डनको ज्ञज्ञड वर्षको उमेरमा निधन भयो, यो प्रश्नलाई लिएर विश्वभर नयाँ बहस सुरु भयो। लुसी रैन्डमलाई सिस्टर एन्ड्री भनेर पनि चिनिन्थ्यो। उनी विश्वकै सबैभन्दा वृद्ध महिलाको रुपमा चिनिन्थे तर उनको ११९औँ जन्मदिनको २५ दिनअघि नै निधन भएको थियो ।

गत वर्षको सुरुमा जापानकी केन तानाका पनि ११९ वर्षको उमेरसम्म र स्पेनकी मारिया ब्रान्यास मोरेरा पनि ११५ वर्षको उमेरसम्म बाँचेकी थिइन् । यद्यपि यी महिलाले जापानकी जिने क्याल्मेट नामकी महिलाको कीर्तिमान तोड्न सकेनन् । जसको सन् १९९७ मा १२२ वर्षको उमेरमा निधन भएको थियो । जापानकी जिने क्याल्मेटको नाम अहिलेसम्मकै सबैभन्दा वृद्ध महिलाको रुपमा रेकर्ड गरिएको छ ।

अहिले चलीरहेको यो शताब्दीको कीर्तिमान तोडिने धेरैको संका रहेको छ । वास्तवमा यी वृद्ध महिलाको उदाहरण हेर्दा केही नयाँ अनुसन्धान र दाबी पनि भइरहेको छ । एक नयाँ अनुसन्धानमा हालको शताब्दीमा यसभन्दा लामो समयसम्म बाँच्न सक्ने दाबी गरिएको छ । उदाहरण को लागी, एक मानव को आयु १५०वर्ष सम्म हुन सक्छ। तर, केही अन्वेषकहरूले यो पनि भनेका छन् कि मानिसको आयुको कुनै सीमा हुन सक्दैन। उहाँ १५० वर्ष भन्दा बढी बाँच्न सक्नुहुन्छ।

नयाँ अनुसन्धानमा नयाँ दाबी

अनुसन्धानकर्ताहरूले यो पनि दावी गरे, यस शताब्दीको अन्त्यसम्ममा महिलाको दीर्घायुको रेकर्ड तोड्ने शतप्रतिशत सम्भावना छ। सिंगापुरको एक बायोटेक कम्पनीले अमेरिकी कम्पनी रोजवेल पार्कसँगको सहकार्यमा मानिसको उमेर पत्ता लगाउने विधि विकास गरेको दाबी गरेको छ । अन्वेषकहरूको विश्वास छ कि मानिसको रगत गणना अध्ययन गरेपछि उसलाई कस्तो प्रकारको रोग लागेको छ भन्ने कुरा बुझ्न सकिन्छ र त्यसको आधारमा उसको उमेर गणना गर्न सकिन्छ।

सबैभन्दा वृद्ध जीवित महिला को हुन्रु

हाल विश्वकै सबैभन्दा वृद्ध महिला स्पेनकी हुन् । मारिया मोरेरा नामकी ती महिलाको उमेर अहिले ११६ वर्ष छ । तिनीहरू बाहेक, हामी तपाईंलाई ती महिलाहरूको बारेमा बताउँछौं ,जसको उमेर १०० भन्दा माथि छ र तिनीहरू जीवित छन्।

अक्सफोर्ड युनिभर्सिटीका वैज्ञानिकहरू पनि मानिसको उमेरबारे अनुसन्धानमा संलग्न थिए। र उनले एउटा विडम्बनापूर्ण निष्कर्ष निकाले कि कुनै पनि मानिस सधैंभरि बाँच्दैन, यो एक दिन समाप्त हुन्छ। तर यस टिप्पणीबाट अनुसन्धानकर्ताहरू बीच कुनै निराशा छैन। मानिस कति वर्ष बाँच्न सक्छ भन्ने विषयमा विश्वभरका वैज्ञानिकहरुबीच अनुसन्धान र बहस चलिरहेको छ ।

२०७९ माघ ७, शनिबार प्रकाशित 0 Minutes 20 Views

ताजा समाचार